Karpální tunel

Syndrom karpálního tunelu je onemocnění ruky, kdy dochází k útlaku středového nervu (nervus medianus) v zápěstním kanálu.

Karpální tunel

Syndrom karpálního tunelu je onemocnění ruky, kdy dochází k útlaku středového nervu (nervus medianus) v zápěstním kanálu. Zápěstním (též "karpálním") tunelem kromě středového nervu prochází i devět flexorů (ohýbačů) prstů, které jdou od předloktí až k prstům. Dojde-li ke zvýšení tlaku v tomto prostoru, nastává onemocnění zvané "syndrom karpálního tunelu": šlachám zvýšený tlak nevadí, avšak nerv na zvýšený tlak odpoví nepříjemnými příznaky.

Karpální tunel - příznaky

Nejčastěji udávaným příznakem je bolest prstů, která může vystřelovat až do předloktí. Známá je též nižší citlivost prstů, někteří pacienti udávají časté vypadávání předmětů při úchopu. Prsty mohou "mravenčit", ráno se může objevit otok prstů. Obtíže se často stupňují v noci.

Syndrom karpálního tunelu - příčina

Přesnou příčinu, proč se syndrom karpálního tunelu u pacientů objevuje, neznáme. Víme jen, že onemocnění je vázáno na přetěžování ruky, a to jak manuální prací, tak např. prací u počítače. Problémy s karpálním tunelem se častěji objevují např. u těhotných žen, a to zřejmě kvůli zadržování vody, dále u osob s poruchami štítné žlázy, s revmatickou artritidou či cukrovkou. Svoji roli zde hraje i náchylnost k zánětům šlach.

Karpální tunel - léčba

Důležité je hlavně včasné podchycení problému. Pokud vám během noci nebo při ranním vstávání bolestivě brní či mravenčí v ruce, není to normální stav. A pokud navíc neudržíte v ruce drobné předměty a máte potíže s jemnou motorikou, je pravý čas navštívit lékaře. V případě, že procházíte lehčí formou syndromu karpálního tunelu, je třeba začít s klidnějším životním stylem, omezit námahu a začít s rehabilitací (nejčastěji ortéza). Někdy může ošetřující lékař předepsat i medikamenty, které uleví od bolesti. Pomoci může i přechodné užívání kortikoidů (injekční formou), zvláště tehdy, kdy je potřeba ještě o nějakou dobu z nejrůznějších důvodů posunout termín operačního řešení. Operace karpálního tunelu se v našem zařízení provádí v rámci jednodenní chirurgie v místní anestezii. Během zákroku je třeba uvolnit nerv, který je stlačen a působí bolest. Zákrok trvá cca 30min. a můžete po něm odejít domů. Potíže by měly rychle odeznít, ale je samozřejmě nutná rekonvalescence. Úleva od bolesti je někdy okamžitá, s jistotou přichází do dvou dnů. Stehy bývají odstraněny za 14 dní. První měsíc po operaci ruku zbytečně nezatěžujeme, později provádíme různé motorické cviky a můžeme pak znovu přejít do běžného režimu.

ZAVOLEJTE NÁM

tel.: 283 024 140

tel.: 283 024 142

Kontaktujte nás

1000 characters left

Kontakt

Adresa
Ortopedie-rehabilitace s.r.o.
Poliklinika Mazurská
Mazurská 484/2
181 00 Praha 8
OBJEDNÁNÍ
Tel: 283 024 142
Tel: 283 024 140
Email: objednani@ortopedie-rehabilitace.cz